5.0/5 derecelendirme (1 oy)

Azmin Zaferi Gülçin Erdiş

Gazete Kadıköy-20.Kasım.2009

Geçirdiği bir kaza sonucunda sakatlanarak tekerlekli sandalyeye mahkum olan, buna rağmen engelli olmayanların bile yapmaya cesaret edemediği spor dallarıyla uğraşan Gülçin Erdiş, 22-26 Ekim tarihlerinde Antalya’da yapılan Açık Tekerlekli Sandalye Tenis Turnuvası’nda bayan çiftlerde ikinciliğini kazandı. Erdiş, bu başarısıyla Türkiye Tekerlekli Sandalye Tenis Milli Takımı’na seçildi.

Kadıköy Belediyesi Dursun Demirli Çocuk Yuvası’nda çalışan Gülçin Erdiş, 39 yaşında. Daha 17 yaşındayken düşme sonucu belinde oluşan 3 kırıktan birinin omuriliğini parçalaması nedeniyle sakatlanan Erdiş, o günden bu yana yürüyemiyor. Voleybolda profesyonel sporcu olmasına ramak kalmışken tekerlekli sandalyeye mahkum olan Gülçin Erdiş, buna rağmen engellere mahkum olmayan biri. Hayatının geri kalanını yürüme engelli olarak sürdürecek olan Erdiş, engelli olmayanların bile cesaret edemeyeceği birçok sporu rahatlıkla yapabiliyor. Kendi deyimiyle hayata meydan okuyan Gülçin Erdiş, yaptıklarıyla engellilerin de birçok şeyi başarabileceğini ispatlıyor.

Doğuştan yerinde duramayan biri olduğunu ifade eden Gülçin Erdiş yaptığı sporlarla ilgili şunları söyledi:

“Ben spor yapmadan duramam. Sakatlanmadan önce de spora düşkündüm, şimdi de öyleyim. Sporun birçok dalıyla ilgilendim. Türkiye’nin ilk ve tek engelli kayakçısıyım. Türkiye’nin ilk engelli dalgıcı olarak da yıllardır dalgıçlık yapıyorum, tiyatro ve modern dans yaptım. Pek çok insanı korkutan yamaç paraşütünü dahi kullandım. Fethiye’de bin 900 metreden yamaç paraşütüyle atladım. Bu tür sporları yapmaktan büyük bir zevk alıyorum”

Teniste de ödülü var

Gülçin Erdiş, son olarak, 22-26 Ekim tarihlerinde Antalya’da yapılan ve 9 ülkeden engelli sporcuların katıldığı Açık Tekerlekli Sandalye Tenis Turnuvası’nda, kendi gibi yürüme engelli Jülide Yıldız ile birlikte bayan çiftlerde ikincilik kazandı.

Tenise, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Avrupalı engelli tenisçileri izledikten sonra başladığını ifade eden Gülçin Erdiş, “Maçlardan büyük keyif aldım. O günden sonra tenis de oynamaya başladım. Haftada bir gün Marmara Üniversitesi Spor Akademisi hocalarından ders alıyorum. Kısıtlı zamanlarda çalışma yapmamıza rağmen turnuvaya birlikte katıldığım Jülide Yıldız’la uyumlu bir ikili olduk ve ikinciliği kazandık. Daha iyi şartlarda daha büyük başarılara imza atacağımı düşünüyorum” diye konuştu.

Erdiş, bu başarısını Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’le de paylaştı. Başkan Öztürk’ü makamında ziyaret eden Erdiş, “Kazandığım kupayı Başkanımıza göstererek, ‘Başardım Başkanım’ dedim. Kadıköy Belediye Başkanımız Selami Öztürk de bana bu başarımdan dolayı yeni bir tenis sandalyesi alacağına söz verdi” dedi.

  • 1671

Yorumlar (0)

Yorum bırak

Yorumlarınız misafir olarak yayınlanacak.