0.0/5 derecelendirme (0 oy)

Engel Tanımayanlar

İlef-15.05.2001

Birinci Uluslarası Kayak ve Snowboard Okulları Senkronize Gösterileri, Uludağ'da bedensel engellilerin katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye’den trafik kazası sonucu iki bacağından felç olan Gülçin Erdiş ve sekiz bedensel engelli çocuk kayak gösterilerine katılarak bir ilke imza attılar. Erdiş, kayak yapmaya devam edeceğini vurgulayarak, “İnsan istediğini sevgiyle birleştirsin istediği herşeyi başarır. Dünyaya bir kere geliyorum hayatı en güzel şekilde yaşamalıyım” dedi.

Uludağ’da Görünüm adına izlediğimiz gösteriye Türkiye’den katılan sekiz bedensel engelli çocuğun yanı sıra Norveç, Almanya ve Hollanda Kayak Takımları da katıldı. Takımlar kayak pistine geldiğinde alışık olmadığımız görüntülerle karşılaştık. Özellikle bedensel engelli Norveçlilerin rampa atlayışları büyük beğeni topladı. Takımları ilgiyle izleyen Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici, devletin bu organizasyonları daha da büyüterek gerçekleştireceğini belirterek, şöyle konuştu :

“Hiçbir engeli olmayan insanların bile kaymaktan korktuğu kayak pistinde, bedensel engelli Norveçlilerin rampa atlayışı yapmaları özürlü insanlarımıza, çocuklara fırsat verilmesi için çok iyi bir mesajdır. Onlar için spor en temel aktivitedir, bu şekilde kendilerine olan güvenleri artıyor. Türkiye’den engellilerin uluslararası organizas-yonlara katılmaları için elimden geleni yapacağım.”

Kayak öğretmenlerinden Zafer Arbak, bu tür organizasyonların bedensel engelliler için çok büyük bir mutluluk olduğunu belirterek, “Bütün bir sezon uğraştık. Müthiş bir mutluluk, kelimeler yetersiz” dedi. Arbak, çocukların kayağı çok sevdiklerini, hatta yataklarına götürmek istediklerini söyledi. Çocuklara acıma hissiyle değil, son derece profesyonelce, engellilerin de sağlam insanlar gibi spor yapabileceğini düşünerek bu projeye giriştiklerini belirten Arbak, “Profesyonelce düşünüp amatörce elimizden gelen bütün imkanlarımızı seferber ettik” dedi.

Norveçli bir öğrenci ise, toplantılarda kendi kayak kültürlerini anlatarak,: “Her Norveçli doğarken ayaklarında kayak takılı doğar. Kayak Norveçliler için bir yaşam biçimidir.” diye konuştu.

Norveçli Pedagog Reider G. Hagen, felsefelerinin ‘kişinin sakat olan uzuvlarıyla değil sağlam olan uzuvlarıyla nasıl daha ileriye götürebilir’ olduğunu vurgulayarak, “Bir ayak bir kaza sonrasında kesildiğinde tekrar uzamaz, ama bir diğer ayakla pek çok şey yapabiliriz” dedi.

Bu proje nasıl başladı?

Grand Kayak ve Snowboard Okulu kurucusu Yıldırım Candan, bu projenin iki sene önce Norveç’te bir konferansta bedensel ve zihinsel engelli insanların çalışmalarına tanık olmasıyla başladığını belirtti. Candan, Norveç’te özürlü insanların senkronize ve rampa atlayışlarını gördükten sonra yaşanan gelişmeleri şöyle anlattı:

“Kafamda böyle organizasyonları biz de Türkiye’deki engelli insanlarımıza kazandırabiliriz düşüncesi oluştu. Projeyi Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici’ye götürdük ve o da bizi destekledi. Hemen Norveç Kayak Okulu ile irtibata geçtik ve 23-24 Mart tarihlerinde Grand Kayak ve Snowboard Okulu olarak Türkiye’deki özürlü arkadaş-larımıza kayak sporunu sevdirmek amacıyla Norveç, Almanya ve Hollanda kayak takımlarının da katılımıyla bu organizasyonu gerçekleştirdik.”

İshak Kalaç-Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Gazetesi
  • 1842

Yorumlar (0)

Yorum bırak

Yorumlarınız misafir olarak yayınlanacak.