0.0/5 derecelendirme (0 oy)

Hayatta Eksikliğinin En Çok Hissedileceği İki Organ Hangisi?

Radikal-27.11.2006

Tempo müthiş bir iş yapmış. 'Engelleri Kaldıralım' kampanyası kapsamında, ortaya dergiden ziyade 'eser' diyebileceğimiz bir güzellik çıkarmış.

Serdar Bilgili'nin objektifine poz veren cesur isimlerin, insanda üst düzey bir saygı uyandıran hikâyeleri tek başına da son derece anlamlı. Ama şık kalemlerin satırları eşlik edince fotoğraflara...

Ayşe Kulin'den Meral Okay'a, Orhan Gencebay'dan Yıldırım Türker'e, cümlelerini zaten her koşulda okumak isteyeceğiniz isimler, bir de çoğumuzunkinden kat kat mücadeleli hayatlar üzerine yazınca...

"Milli yüzücü Berk Akanıl'ı barfiksi sıkıca kavramış durumda gösteren bu fotoğrafa bakarken şunu düşündüm" diyor Mehmet Y. Yılmaz, "Bir insanın yaşamında eksikliğini hissedebileceği sadece iki önemli organı olabilir: Biri yürek, diğeri beyin. Çünkü her şey o ikisinin içinde olup bitiyor ve onların güçlü varlığı, yaşamın herkesin karşısına çıkarabileceği engelleri telafi edebiliyor."

Burada fotoğrafını da gördüğünüz Berk Akanıl, 17 yaşına 18 madalya sığdırmış bir milli yüzücü. Çanakkale Boğazı'nı iki kere geçmiş, pek çok derecesi ve ödülü var. Hedefi 2008 Olimpiyatları. İşlevsiz olduğu için kesilen bacaklarının yerine protez kullanıyor, dört yaşından beri.

Figen Öncel, yakında çıkacak albümüyle müzikle profesyonel bir ilişki kuracak. 2.5 yaşında, tren yolunda uyuyakaldığı için iki bacağını kaybetmiş ama fotoğraflardan bile insana geçen ışığı ve Gencebay'ın dediğine göre 'buğulu' sesi baki.

20 yaşındaki Ayşe Işık, ayaklarıyla tablo yapıyor, bilgisayar kullanıyor. Kollarını en son beş yaşındayken gittiği buğday tarlasında, başakları biçen dev makinenin arkasında görmüş.

Gülçin Erdiş, bir çocuk yuvasının müdürlüğü görevinin dışında at biniyor, yüzüyor, yamaç paraşütü yapıyor. 16 yaşındayken çıktığı ağaçtan düştüğünde omuriliğini kırması ve felç olmasına rağmen.

Murat Çolpan, telefonla konuşuyor, yemek yiyor, dişlerini fırçalıyor, tıraş oluyor. Çoğumuz için normal olan bu gündelik hareketleri o, doğuştan kolları ve bacakları olmaksızın yapıyor ama.

Bir de yüzüyor; dünyada onun şartlarındaki yüzücü sayısı üç.

Tempo'da her biri o en temel iki uzvunuzu silkeleyip sarsan öyküler ve kahramanlar var.

Onlara ayrı, bu projede emeği olan ekibe ayrı saygı duruşu gerek.

Nur Çintay A.
  • 1705

Yorumlar (0)

Yorum bırak

Yorumlarınız misafir olarak yayınlanacak.