0.0/5 derecelendirme (0 oy)

Engelleri ortadan kaldırdılar!

Kastamonu Rotary Kulübü’nün düzenlediği Bedensel Engellilere Yönelik 68. Rotary Yarının Liderlerini Arıyor (RYLA) Semineri’nin cumartesi gecesi düzenlenen gala gecesinde seminer katılımcısı gençlerin Kuzeykent Sevgi Okulu’nun zihinsel engelli öğrencileri ile bir araya gelmeleri, geceye katılanlara duygu sağanağı yaşattı. Kuzeykent Sevgi Okulu öğrencilerinin sahneye koydukları halk oyunu gösterisi tüm izleyenleri ağlattı.

RYLA’da yoğun eğitim programı

Bedensel Engellilere Yönelik 68. Rotary Yarının Liderlerini Arıyor (RYLA) Semineri için ülkemizin çeşitli illerinden Kastamonu’ya gelen gençler için Rotary ve TACSO işbirliğinde hazırlanan yoğun eğitim programı perşembe ve cuma günlerinin ardından cumartesi günü de gece geç saatlere kadar sürdü. Cuma akşamı gençlere hitap eden eski Devlet Bakanı Hasan Gemici, günümüzde engelli sorunlarının çözümünde sivil toplum örgütlerine büyük görev düştüğünü söyledi ve Kastamonu Rotary Kulübü’nü gerçekleştirdiği projeden dolayı kutladı. Gemici’nin konuşmasının ardından sunumunu gerçekleştiren Tevfik Kızgınkaya ise katılımcılar Türkiye Cumhuriyeti’nin dünü ve bugününü anlattı.

Cumartesi günü TACSO uzmanları Gülesin Nemutlu ve Halil Öz tarafından verilen “Sivil toplumda Hak Bazlı Yaklaşımlar ve Örgüt içi Demokrasi”, “Değişim İçin Savunuculuk, Savunuculuk Çalışmalarının Çeşitleri”, “Koçlık Nedir? Bundan Sonraki Adımlar” ile başlayan eğitim programı, Rotary’nin geçmiş dönem guvernörlerinden Ömer Tezcan’ın “Beyninizi Kullanma Klavuzu” ile devam etti. Prof. Dr. Zeynep Akcan bedensel engelli katılımcılara “Değişim ve Gelişim Destekçisi olan Dönşümcü Liderlik” semineri verirken, Prof. Dr. Resa Aydın ise “Üniversitelerde Engelli Koordinasyon Birimi Çalışmaları” hakkında sunum yaptı. Ülkemizin bedensel engelli ilk dalgıçı, tenisçisi ve kayakçısı Gülçin Erdiş ise katılımcılara tecrübelerini aktardı.

Dün öğlen saatlerinde programın sona ermesi nden sonra katılımcılar geldikleri şehirlere geri döndüler. Kastamonu Rotary Kulübü 2011-2012 Dönem Başkanı Ufuk Tükel RYLA sonrası yaptığı açıklamada Kastamonu’da RYLA geleneği yaratmak istediklerini söyleyerek, önümüzdeki yıl yapmayı planladıkları RYLA için bugünden çalışmaya başladıklarını kaydetti. İlimizde yaptıkları RYLA’ların adım adım Dünya Engelliler RYLA’sı hedefine varacağının altını çizen Tükel, RYLA’nın bir faydasının da ilimizin tanıtımına yaptığı büyük katkının olduğunu sözlerine ekledi.

  • 3248

Yorumlar (0)

Yorum bırak

Yorumlarınız misafir olarak yayınlanacak.